wtorek, 25 września 2012

Sieci komputerowe

1. Rodzaje  sieci komputerowych



Sieć WAN (z ang. Wide Area Network, rozległa sieć komputerowa) – sieć komputerowa znajdująca się na obszarze wykraczającym poza jedno miasto (bądź kompleks miejski).

Sieć lokalna, LAN (ang. Local Area Network) – sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze takim jak blok, szkoła, laboratorium, czy też biuro. Główne różnice LAN, w porównaniu z siecią WAN, to m. in. wyższy wskaźnik transferu danych, czy też mniejszy obszar geograficzny.


Miejska sieć komputerowa, MAN (ang. Metropolitan Area Network) – duża sieć komputerowa, której zasięg obejmuje aglomerację lub miasto. Tego typu sieci używają najczęściej połączeń światłowodowych do komunikacji pomiędzy wchodzącymi w jej skład rozrzuconymi sieciami LAN.
Sieci miejskie są budowane przede wszystkim przez duże organizacje rządowe, edukacyjne lub prywatne, które potrzebują szybkiej i pewnej wymiany danych pomiędzy punktami w ramach miejscowości bez udziału stron trzecich.


2. Karta sieciowa  

(ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, która służy do przekształcania pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej.




MAC - własny, unikatowy w skali światowej adres fizyczny karty NIC

IP -  internetowy protokół, ma długość 4 bajtów (32 bitów) i jest przedstawiany w formie czterech liczb oddzielanych kropką (np. 195.205.100.200).


3. Media sieciowe


Kable i fale

  • Kabel koncentryczny 
Kabel koncentryczny, często nazywany "koncentrykiem", składa się z dwóch koncentrycznych (czyli współosiowych) przewodów. Kabel ten jest dosłownie współosiowy, gdyż przewody dzielą wspólną oś. Najczęściej spotykany rodzaj kabla koncentrycznego składa się z pojedynczego przewodu miedzianego, znajdującego się w materiale izolacyjnym. Izolator (lub inaczej dielektryk) jest okolony innym cylindrycznie biegnącym przewodnikiem, którym może być przewód lity lub pleciony, otoczony z kolei następną warstwą izolacyjną. Całość osłonięta jest koszulką ochronną z polichlorku winylu (PCW) lub teflonu.
  • Kabel światłowodowy
Do łączenia sieci komputerowych używa się również giętkich włókien szklanych, przez które dane są przesyłane z wykorzystaniem światła. Cienkie włókna szklane zamykane są w plastikowe osłony, co umożliwia ich zginanie nie powodując łamania. Nadajnik na jednym końcu światłowodu wyposażony jest w diodę świecącą lub laser, które służą do generowania impulsów świetlnych przesyłanych włóknem szklanym. Odbiornik na drugim końcu używa światłoczułego tranzystora do wykrywania tych impulsów.
  • Fale Radiowe
Nieformalnie o sieci, która korzysta z elektromagnetycznych fal radiowych, mówi się, że działa na falach radiowych, a transmisję określa się jako transmisję radiową. Sieci takie nie wymagają bezpośredniego fizycznego połączenia między komputerami. W zamian za to każdy uczestniczący w łączności komputer jest podłączony do anteny, która zarówno nadaje, jak i odbiera fale.
Mikrofale
Mikrofale, chociaż są to tylko fale o wyższej częstotliwości niż fale radiowe, zachowują się inaczej. Zamiast nadawania we wszystkich kierunkach występuje w tym przypadku możliwość ukierunkowania transmisji, co zabezpiecza przed odebraniem sygnału przez innych. Dodatkowo za pomocą transmisji mikrofalowej można przenosić więcej informacji, niż za pomocą transmisji radiowej o mniejszej częstotliwości. Jednak, ponieważ mikrofale nie przechodzą przez struktury metalowe, transmisja taka działa najlepiej, gdy jest "czysta" droga między nadajnikiem a odbiornikiem. W związku z tym, większość instalacji mikrofalowych składa się z dwóch wież wyższych od otaczających budynków i roślinności, na każdej z nich jest zainstalowany nadajnik skierowany bezpośrednio w kierunku odbiornika na drugiej.

  • Podczerwień
Transmisja w podczerwieni może być użyta w sieciach komputerowych do przenoszenia danych. Możliwe jest na przykład wyposażenia dużego pokoju w pojedyncze połączenie na podczerwień, które zapewnia dostęp sieciowy do wszystkich komputerów w pomieszczeniu. Komputery będą połączone siecią podczas przemieszczania ich w ramach tego pomieszczenia. Sieci oparte na podczerwień są szczególnie wygodne w przypadku małych, przenośnych komputerów.
  • Światło laserowe
Promień światła może być użyty do przenoszenia danych powietrzem. W połączeniu wykorzystującym światło są dwa punkty - w każdym znajduje się nadajnik i odbiornik. Sprzęt ten jest zamontowany w stałej pozycji, zwykle na wieży i ustawiony tak, że nadajnik w jednym miejscu wysyła promień światła dokładnie do odbiornika w drugim. Nadajnik wykorzystuje laser do generowania promienia świetlnego, gdyż jego światło pozostaje skupione na długich dystansach.
Światło lasera podobnie jak mikrofale porusza się po linii prostej i nie może być przesłaniane. Niestety promień lasera nie przenika przez roślinność. Tłumią go również śnieg i mgła. To powoduje, że transmisje laserowe mają ograniczone zastosowanie.







http://pl.wikipedia.org/wiki/Sie%C4%87_lokalna
http://www.teorialan.ttd.pl/transmis.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_sieciowa
http://linux.cku.krosno.pl/sieci/okablowanie.htm

4 komentarze:

  1. Przydatne informacje, nie każdy na pewno sobie zdaję sprawę jak komputery się ze sobą łączą, jak też przesyłany jest internet. Na przykład z pomocą fal radiowych, szczególnie godne uwagi rozwiązanie jeśli nie ma w danym miejscu dostępu do światłowodu. I tak dostawca https://fiberlink.pl/internet-radiowy/ jest w stanie takie połączenie internetowe Wam zapewnić i to w bardzo dobrej prędkości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sieci komputerowe w Poznaniu cieszą się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród dużych przedsiębiorstw, jak i mniejszych firm lokalnych. Rozbudowa infrastruktury IT w tym mieście sprzyja tworzeniu nowych możliwości dla biznesu, edukacji oraz rozwoju osobistego. Inwestowanie w solidne i nowoczesne sieci komputerowe jest kluczowe, aby utrzymać ciągłość działania i zabezpieczyć dane w coraz bardziej scyfryzowanym świecie. Poznań, z jego dynamicznie rozwijającym się sektorem technologicznym, jest idealnym miejscem na implementację zaawansowanych rozwiązań sieciowych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Peplink dystrybutor w Polsce to lider w dostarczaniu wysokiej jakości rozwiązań sieciowych. Firma ta oferuje szeroką gamę produktów marki Peplink, które są znane z niezawodności i innowacyjności. Jako dystrybutor, zapewnia kompleksową obsługę klienta, od doradztwa technicznego po wsparcie posprzedażowe, co gwarantuje, że każda firma może maksymalnie wykorzystać swoje inwestycje w technologię sieciową.

    OdpowiedzUsuń